Po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia pandemii Covid-19, 11 marca 2020 r. prawie wszystkie kraje zamknęły swoje granice. To bezprecedensowe posunięcie, ale to co nastąpiło potem, było znanym z historii wzorcem: rozprzestrzenianie się choroby zaczęto kojarzyć nie tylko z międzynarodowymi podróżami i migracją, ale także z „obcokrajowcami”. Gdy granice zaczynają się ponownie otwierać, rośnie dezinformacja na temat imigrantów.

Spotkaliśmy się z Ashoka Fellows: Davidem Lubellem, założycielem Welcoming International, i Clarą Jiménez Cruz, założycielką Maldita.es, aby zbadać, jak możemy odbudować gościnne społeczności, walczyć z dezinformacją i wprowadzać nowe narracje wokół migracji. Pełną rozmowę po angielsku można obejrzeć tutaj. Poniżej przytaczamy kilka najważniejszych fragmentów.

 


Siła gościnności

Od 2006 r. Welcoming America i Welcoming International prowadzą cichą rewolucję w świecie integracji imigrantów, budując świat, w którym każdy czuje się jak w domu. Dla Davida wszystko zaczęło się w 1999 r., kiedy rodzina w Ekwadorze powitała go z otwartymi ramionami, gdy mieszkał tam i uczył angielskiego przez rok. Wrócił do Stanów Zjednoczonych, rozumiejąc siłę powitania i pragnąc szerzyć kulturę gościnności w całym kraju i poza jego granicami. Oto, jak to wygląda w praktyce.

 

 

 

Więcej niż jeden sposób na depolaryzację

Nie da się zbudować przyjaznego środowiska bez obalenia kilku mitów. W tym miejscu Clara i jej zespół z Maldita.es wkraczają do akcji. Madrycki portal medialny, zajmujący się sprawdzaniem faktów, wykorzystuje dziennikarstwo danych i zaangażowanie społeczności do walki z dezinformacją. Coraz częściej skupiają się na zwalczaniu dezinformacji wokół migracji, jednego z najbardziej polaryzujących tematów w Hiszpanii.

 

 

Podczas gdy Maldita.es skupia się na najbardziej spolaryzowanych segmentach społeczeństwa, sieć Welcoming zwraca się do tych, którzy_re nie są pewni_e lub nie są zainteresowani_e ruchem gościnności. W tym segmencie nie sprawdzają się dane krajowe, ale raczej skupienie się na wspólnych wartościach i lokalnych historiach.

 

 


Mobilizowanie młodzieży by reagowała na mowę nienawiści

Wielką siłą Maldita.es jest społeczność. Aby odpowiedzieć na rosnącą falę mowy nienawiści w Hiszpanii, Maldita.es utworzyła nową aplikację No More Haters, która uczy młodych ludzi rozpoznawać i odpowiadać na mowę nienawiści.

 

 


Przyszłość migracji

Już to widzimy, a w nadchodzących latach zjawisko będzie się tylko nasilać: zmiany klimatyczne staną się jedną z głównych przyczyn migracji. Polityka dotycząca migracji i uchodźców nie nadąża za tą rzeczywistością. David Lubell podkreśla, że potrzebujemy lepszej polityki migracyjnej.

 

 

 

Na skraju punktu krytycznego?

Zastanawiając się nad najbliższymi pięcioma latami, Clara przewiduje, że migracja będzie zyskiwać na znaczeniu jako główny problem polityczny.

 

 

David zgodził się z punktem widzenia Clary. Jednocześnie przypomina, że równolegle zbliża się inny punkt zwrotny. Ruch gościnnych społeczności rośnie wykładniczo każdego roku. To dobry powód, by pozostać optymistą_ką.

 

 

 

 

Źródło:

Materiał został opublikowany w języku angielskim na stronie Medium.com. Oryginał możesz zobaczyć tutaj.