Spotkaliśmy się z Markusem, pierwszym stypendystą Ashoki z Finlandii, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu poszerzenia naszej uwagi z leczenia chorób psychicznych o budowanie sensownego życia, gdzie każdy może być „dawcą”.

 

Poza leczeniem objawów

Ścieżka Markusa jako muzykoterapeuty została utorowana przez jedno z jego najwcześniejszych wspomnień o babci, której schizofrenię leczono za pomocą najbardziej zaawansowanej metody dostępnej w tamtym czasie: lobotomii. Widząc, jak fiksacja na eliminowaniu objawów miała niszczące konsekwencje dla jej życia, Markus był zdeterminowany, aby znaleźć lepsze podejście do wspierania zdrowia psychicznego.

 

Widząc, jakie konsekwencje przynosi ta metoda leczenia symptomów, byłem pewien, że można znaleźć lepsze rozwiązanie, które bardziej uszanuje cierpiącą osobę”     

 

Przekształcanie dynamiki

Markus i sieć Kukunori przywracają ludziom odpowiedzialność za ich własne samopoczucie. Osoby doświadczające problemów związanych ze zdrowiem psychicznym są zapraszane do przyłączenia się do sieci wsparcia peer-to-peer, która przywraca sens ich życiu. Wykorzystując sztukę i kulturę, Kukunori zmienia tradycyjną dynamikę władzy pomiędzy terapeutą a pacjentem i wnosi nowe światło do zdrowia psychicznego.

 

Czasami wychodziłem z pokoju terapeutycznego, prosząc, by ktoś mnie zastąpił w przewodzeniu melodii. Kiedy wracałem i słuchałem zza drzwi, to było niesamowite. Nie było tam wiele rozmowy, ale była muzyka. Dźwięki, których ja bym nie zaproponował. I zrozumiałem, że moją rolą jest wsparcie osób w potrzebie do wspierania siebie nawzajem” 

 

Wydobycie mocnych stron z cienia

Przez lata Markus i jego zespół dopracowali do perfekcji podejście, które nazwali „sterowanym funkcjonalnym wsparciem rówieśniczym”, a które obecnie jest stosowane w 17 Domach Kultury w całej Finlandii. Około 17 000 osób cierpiących na problemy psychiczne skorzystało z ponownego skupienia się na ich mocnych stronach, a nie na brakach. Możliwość podzielenia się swoimi umiejętnościami śpiewu czy gry na gitarze z rówieśnikami staje się pierwszym krokiem w procesie przywracania sensu ich życiu.

 

Zwrócenie się na zewnątrz

Markus przypomina nam, że niezależnie od naszego stanu zdrowia psychicznego, wszyscy szukamy sensownego życia i nie ma lepszego sposobu na znalezienie nadziei niż wspieranie innych i ich dobrostanu.

 

Posłuchaj:

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o przyszłości systemów zdrowia publicznego? Sprawdź inicjatywę Ashoka „Making More Health”.

Źródło:

Materiał został opublikowany w języku angielskim na stronie medium.com. Oryginał możesz zobaczyć tutaj.