minut
Diagnoza to instrukcja obsługi samego siebie - Dziewczyny w Spektrum
Dziś, w ramach Fundacji Dziewczyny w Spektrum, Ewa Furgał wzmacnia dziewczynki, kobiety i osoby LGBT+ oraz pracuje ze specjalistami, by diagnoza była wolna od uprzedzeń i stereotypów. Niedawno dołączyła do grona Ashoka Fellows i swoją inicjatywę rozwija przy wsparciu sieci innowatorów i innowatorek społecznych Fundacji Ashoka.
Zapraszamy do przeczytania inspirującej rozmowy opublikowanej na stronie ngo.pl.
Czytanie zajmuje średnio
9
Istnieje powszechne przekonanie, że autyzm dotyczy głównie chłopców i mężczyzn. Ewa Furgał pięć lat temu rozpoczęła w Polsce dyskusję na temat różnic płciowych w obrazie spektrum autyzmu.
Samorzecznictwo jest bardzo ważne w kontekście spektrum autyzmu. Osoby w spektrum stanowią grupę, która przez wiele lat nie miała możliwości wypowiadania się we własnym imieniu. O tym, jak definiuje się spektrum autyzmu i jakie decyzje są podejmowane w sprawach osób w spektrum, stanowił przede wszystkim głos psychiatrów, psychologów, a potem także rodziców. Jeszcze niedawno same osoby w spektrum autyzmu nie były obecne w przestrzeni publicznej w Polsce. Jest to tak naprawdę początek ruchu emancypacyjnego tej grupy. Szybko poczułam, że mój głos nie wystarczy”
artykuł przeczytasz w portalu NGO.pl
Dominika Szaciłło, inicjatorka ruchu „Uwaga, śmieciarka jedzie”, w wywiadzie na portalu ngo.pl opowiada jak zmieniać marzenia w rzeczywistość i dzieli się swoim doświadczeniem z uczestnictwa w...
Współtwórczyni Zwolnionych z Teorii, Paula Bruszewska, dołączyła właśnie do grona Ashoka Fellows – sieci przedsiębiorców i przedsiębiorczyń społecznych z całego świata. W rozmowie opublikowanej na ngo...
Zobacz, jak Ashoka Fellows z Polski budują demokrację na co dzień!