Po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia pandemii Covid-19, 11 marca 2020 roku prawie wszystkie kraje zamknęły swoje granice. To bezprecedensowe posunięcie, ale to co nastąpiło potem, było znanym z historii wzorcem: rozprzestrzenianie się choroby zaczęto kojarzyć nie tylko z międzynarodowymi podróżami i migracją, ale także z „obcokrajowcami”. Gdy teraz granice zaczynają się ponownie otwierać, rośnie dezinformacja na temat imigrantów.

Jeśli masz dzieci do wykarmienia, a bochenek chleba kosztuje tyle samo co jeden pomidor, to którą żywność wybierasz? Kiedy Rafael Rincón przeprowadził się do Chile w 2005 roku, bardzo chciał znaleźć nowe sposoby walki z niedożywieniem i nierównościami społecznymi w swojej społeczności. Ponad dekadę później, w 2019 roku, założył Fundación Gastronomía Social. Fundacja działa na rzecz edukacji i integracji poprzez jedzenie oraz budowania współpracy, która chroni bezpieczeństwo żywnościowe i środowisko. Aby przekazywać wszystkie treści, stworzyła dwa portale: platformę Ñam oraz Comida para Todos (CPT).

Zespół Rafaela decentralizuje banki żywności w Chile i rozwiązuje problem marnotrawienia żywności poprzez pracę w z różnymi interesariuszami i interesariuszkami oraz w społecznościach, które najbardziej odczuwają wpływ problemów żywnościowych. W ciągu niespełna dwóch lat Gastronomía Social uratowała już około 120 000 kilogramów żywności przed zmarnowaniem. Rozmawialiśmy z Rafaelem o innowacjach, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla wszystkich.

 

Ashoka: Powiedz nam, jak uruchomiłeś Gastronomía Social i jaki zespół za tym stoi.

Rafael: Kiedy przyjechałem do Chile pracować jako dyrektor kreatywny, dowiedziałem się, że kraj, który jest bogaty w żywność, jednocześnie boryka się z niezwykłymi nierównościami w dystrybucji żywności, jednym z najwyższych wskaźników otyłości na świecie oraz z dynamicznie rozwijającym się rynkiem, który jednak pozostaje niedostępny dla wielu osób. Po ośmiu miesiącach od przyjazdu, mając doświadczenie pracy w restauracjach w Anglii, Hiszpanii i Chile, zacząłem mój pierwszy świadomy biznes w sektorze żywnościowym.

Moja rodzina w Madrycie miała wiele restauracji i od najmłodszych lat kultura jedzenia odgrywała ważną rolę w moim życiu. Postanowiłem skupić się na znaczeniu edukacji żywieniowej, a także gastronomii - przez co rozumiem łączenie zdrowia, kultury i środowiska. W 2019 roku narodziła się nasza fundacja.

Podczas pandemii założyciele Gastronomía Social i ponad 20 członków i członkiń jej zespołu, w tym szefowie i szefowe kuchni, inżynierowie oraz specjaliści i specjalistki od komunikacji, rozpoczęli_ły współpracę z innymi interesariuszami i interesariuszkami systemu żywnościowego. Pracujemy ze wszystkimi rodzajami podmiotów – sieciami, restauracjami, producentami i dystrybutorami żywności, organizacjami pozarządowymi, gminami i partnerami medialnymi. Mamy wspólne cele: by działać poprzez gastronomię dla wspólnego dobra oraz zdrowego środowiska.

 

Model Gastronomía Social zmienia kulturę jedzenia w Chile

Ashoka: W tym samym czasie tworzycie uczciwe możliwości zatrudnienia. W jaki sposób łączycie te rzeczy?

Rafael: Łączenie ludzi z naturą poprzez jedzenie wzmacnia więź szacunku dla środowiska. Szkolimy ludzi w zakresie świadomości ekologicznej, społecznej i zdrowotnej. A nasze podejście zachęca wszystkie zainteresowane podmioty (czyli producentów i producentki, restauracje, dystrybutorów, profesjonalistów i profesjonalistki, studentów i studentki, organizacje społeczne, instytucje publiczne, obywateli i obywatelki) do uczestnictwa. Najważniejsze wskaźniki, na które patrzymy to:

  1. Wspieranie osób w trudnej sytuacji w celu zwiększenia ich dochodów poprzez zatrudnienie lub tworzenie mikroprzedsiębiorstw.
  2. Poprawa jakości przestrzeni edukacyjnej i szkoleniowej.
  3. Współpraca i wzrost liczby osób kończących nasze programy.

 

Ashoka: Jaką rolę odgrywa relacja między jedzeniem a sprawiedliwością w modelu Gastronomía Social? Czego możemy się nauczyć z tego, jak to działa w praktyce?

Rafael: Wierzę, że kiedy wzmacniamy umiejętności na rzecz ochrony środowiska, tworzymy możliwości rozwoju dla uczestników i uczestniczek naszych programów. Możemy dokonać szybkich zmian dzięki przedsiębiorczości i spółdzielniom. Małe ośrodki spółdzielcze zwiększają dobrobyt społeczności, oferując przepisy na zdrowy, zrównoważony jadłospis z produktów, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone, ze względu na fizyczne niedoskonałości lub daty ważności.

Innym przykładem są ogrody społeczne. Rolnictwo miejskie może zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe w biedniejszych dzielnicach, które nie otrzymują pomocy państwowej lub prywatnej. Przez dwa lata widzieliśmy, jak ponad 100 osób korzystało z wysokiej jakości warzyw i rozwijało ogród budując swoją własną społeczność przestrzeń.

Wreszcie, jeśli wdrożymy edukację ekologiczną w szkołach, możemy wychować pokolenie, które żyje w harmonii z naturą poprzez jedzenie. Wprowadzamy program edukacji żywieniowej dla wszystkich dzieci w wieku ośmiu lat w pierwszym roku edukacji podstawowej, szczególnie w społecznościach wykluczonych. Tworzymy również spółdzielnię młodzieżową, która będzie produkować wysokiej jakości produkty, takie jak dżemy, ciasta, chleb, pikle, a także całe posiłki z odpadów spożywczych. Aby to osiągnąć, współpracujemy z czterema instytucjami, w tym dwiema publicznymi. Model ten zostanie powielony w innych szkołach.

 

Ashoka: Dlaczego uważasz, że kultura jedzenia jest dobrym punktem wyjścia do zmiany społecznej?

Ponieważ solidny talerz jedzenia – dobrego dla zdrowia, kultury i środowiska – to wspaniały uniwersalny język. Człowieczeństwo, które kryje się w przepisach i w tradycjach, jest niezrównane. Wierzymy, że poprzez jedzenie ludzie przemawiają z miłością. Branża gastronomiczna jest tak duża, jeśli wszyscy się zjednoczymy, to jestem przekonany, że możemy szybko osiągnąć zmiany społeczne.

Moje motto „zmieńmy świat przez jedzenie” jest najsmaczniejszym sposobem, aby to zrobić.

Teraz, kiedy dołączamy do sieci Ashoka, przy wsparciu Dela systems change programme, współtworzonego przez Ashokę, oraz IKEA Social Entrepreneurship, będziemy jeszcze bardziej zwiększać nasz wpływ. Finansowanie i możliwości uczenia się pozwolą nam nie tylko na rozwój naszych programów, ale także pomogą nam nawiązywać nowe, ekscytujące współprace, które przyciągną więcej osób. Jestem zmotywowany, aby kontynuować tę ścieżkę z radością, zaangażowaniem, konsekwencją i miłością.

 

Ashoka: Jakie jest 5 rzeczy, których nauczyło Cię to doświadczenie?

Rafael: Jeśli miałbym wymienić 5 rzeczy, to byłyby to:

  1. Prototypowanie na małą skalę jest zawsze konieczne.
  2. Współpraca musi być radykalna i bezwarunkowa, aby doprowadzić do zmiany społecznej.
  3. Zaangażowanie i konsekwencja są kluczem do tego, by nie ulec rozkładowi.
  4. Musimy zawsze działać z doskonałością i troską.
  5. Porażki i strach są konieczne. Są darem, który pozwala nam z czasem się doskonalić i rozniecać nowe pomysły.

 

Ashoka: Jaki wpływ i zasięg przewidujesz dla swojej organizacji w przyszłości? Jak wyobrażacie sobie jej rozwój?

Rafael: Chcemy zrewolucjonizować sposób kształcenia i szkolenia profesjonalistów w branży gastronomicznej. A zamierzamy to zrobić poprzez szkolenia gamifikowane. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy stracili pracę z powodu pandemii, mogą korzystać z naszego cyfrowego narzędzia. Dzięki temu przygotowują się do kariery w biznesie spożywczym poprzez asynchroniczną naukę gastronomii. Będziemy mieli również płatne treści skierowane do amatorów i amatorek, pasjonatów i pasjonatek oraz profesjonalistów i profesjonalistek, którym zależy na wpływie społecznym.

Wynik: wirtualny ekosystem, w którym ludzie mogą znaleźć społeczność, możliwości szkolenia, a także połączą się z obecnymi i potencjalnymi pracownikami i pracownicami, przedsiębiorcami i przedsiębiorczyniami, firmami, hobbystami, środowiskiem akademickim itd. Młodzi ludzie korzystający z tej wirtualnej przestrzeni mogą również skorzystać z fizycznych przestrzeni edukacyjnych zapewnionych przez Fundację Gastronomii Społecznej.

Dla nas umiejętności ochrony środowiska muszą znaleźć się w programach szkolnych edukacji publicznej w skali międzynarodowej. Chcemy być sojusznikiem dla instytucji publicznych, szkolić tysiące przedsiębiorców i przedsiębiorczyń, a w ten sposób generować tysiące miejsc pracy – wszystko to przy jednoczesnym przekształcaniu naszych społeczności i branży gastronomicznej na lepsze.

 

 

Źródło:

Materiał został opublikowany w języku angielskim na stronie medium.com. Oryginał możesz przeczytać tutaj.